Достапни линкови

logo-print

Советот за безбедност расправаше за Косово


Советот за безбедност на Обединетите нации во Њујорк расправаше за извештајот за состојбата на Косово, при што дојде до соочување на премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи. Српскиот премиер при своето обраќање во Њујорк повика на дијалог на високо ниво меѓу Белград и Приштина, нешто што Тачи го одби уште пред да допатува во САД. Тачи не гледа простор за специјални преговори со Србија на кои би се разговарало за статусот на Косово и за косовското внатрешно уредување, и се изјасни дека статусот на Косово веќе е решен како независна држава.
XS
SM
MD
LG