Достапни линкови

logo-print

Меркел во посета на Молдавија


Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска треба да допатува во официјална посета на Молдавија, што се интерпретира како подршка на аспирациите на земјата за европски интеграции. Меркел ќе се сретне со премиерот Влад Филат и со претседателот Николае Тимофти. Канцаларот со лидерите ќе разговара за подобрување на врските на Молдавија со Европската унија како и за статусот на преговорите во врска со регионот Трансдниестер.
XS
SM
MD
LG