Достапни линкови

logo-print

Уапсени пет луѓе вмешани во нападот во Газиантеп


Турската полиција приведе пет луѓе во рамките на истрагата за вчерашниот напад со автомобил-бомба во Газиантеп, во Југоисточна Турција. Во нападот загинаа девет луѓе, меѓу кои четири деца, а 69 се повредени, соопшти турската телевизија Си-Ен-Ен-Турк.
Полицијата најпрво го уапси возачот на влечното возило со кое автомобилот со експлозиви бил пренесен до Газиантеп. По неговиот распит се спроведени операции во Сиверек во округот Шанлурфа, во Југоисточна Турција. Во операцијата се уапсени уште четири луѓе, кои може да имаат врска со нападот.
XS
SM
MD
LG