Достапни линкови

logo-print

Лавров го предупредува Западот да не превзема акција во Сирија


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров го предупреди Западот да не превзема унилатерална акција во Сирија, нагласувајки дека Русија и Кина сметаат оти кршењето на меѓународното право и на повелбата на Обединетите Нации е недозволиво. Русија и Кина досега ставија вето на 3 резолуции на Советот за безбедност со кои требаше да биде извршен притисок врз режимот на Башар Ал Асад за запирање на насилствата во Сирија. До ваквиот коментар на Лавров доаѓа откако американскиот претседател Барак Обама се закани со одговор доколку сиријскиот режим употреби хемиско и биолошко оружје.
XS
SM
MD
LG