Достапни линкови

logo-print

Извештајот за Косово пред Советот за безбедност на ОН


Бан Ки Мун

Бан Ки Мун

Советот за безбедност на ОН денеска ќе го разгледа извештајот за Косово на генералниот секретар Бан Ки Мун, во кој ги повикува Белград и Приштина да бидат конструктивни во надминувањето на тешкотиите во примената на договорите постигнати во дијалогот. Во извештајот, кој се однесува на периодот од 16 април до 15 јули, Мун наведува дека е задоволен од досегашните резултати на дијалогот меѓу Србија и Косово, но изразува загриженост поради проблемите во спроведувањето на некои од постигнатите договори.
На седницата ќе учествуваат и премиерите на Косово и на Србија Хашим Тачи и Ивица Дачиќ.
XS
SM
MD
LG