Достапни линкови

logo-print

Обама ја предупреди Сирија да не користи хемиско оружје


Американскиот претседател Барак Обама го предупреди сирискиот претседател Башар ал Асад дека употреба на хемиско оружје ќе ја промени перспективата на САД за тоа како да одговори на конфликтот во Сирија. Тој изјави дека не наредил американска воена интервенција во Сирија "во овој момент“, но додаде дека САД ја следат ситуацијата многу внимателно "и дека неговата администрација" разгледува планови за непредвидени ситуации.
Обама истакна дека ќе има енормни консеквенци доколку режимот на Асад почне да употребува хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG