Достапни линкови

logo-print

Кина ја суспендираше смртната казна за Гу Каилаи


Судот во Кина ја предаде Гу Каилаи,жената на поранешниот комунистички партиски лидер Бо Хилаи,суспендирајќи ја смрттната казна за убиството на британски човек.Со суспендирањето, казната обично се менува во казна затвор на повеќе години.Гу призна во Судот дека го отрула Неил Хеивод со кого таа и нејзиниот маж имале бизнис реалции.Убиството предизвика политички скандал и ја уништи кариерата на нејзиниот сопруг кој беше меѓу првите лидери на комунистичката партија.
XS
SM
MD
LG