Достапни линкови

logo-print

Асад се појави во јавност по повеќе од едномесечна пауза


Во центарот на Алепо, момче гази по портретите на Асад.

Во центарот на Алепо, момче гази по портретите на Асад.

Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска се појави во џамија на одбележувањето на крајот на Рамазан. Сириската државна телевизија објави снимки како Асад се моли во една џамија во Дамаск. Последното појавување во јавноста на Асад беше на 4 јули, кога одржа говор во парламентот. Денеска во придружба на Асад беа високи функционери, но не и неговиот заменик Фарук ал Шара. Се шпекулира дека тој преминал на страната на опозицијата. Но, од канцеларијата на Шара ги негираат овие извештаи. Во меѓувреме во Алепо продолжуваат борбите меѓу владините сили и бунтовниците.
XS
SM
MD
LG