Достапни линкови

logo-print

Австралија се подготвува за испорачување на Асанж на САД


Министерот за трговија Крејг Емерсон ијзави дека австралиската амбасада во Вашингтон се подготвува за можност за евентуално испорачување на Џулијан Асанж во САД.Асанж е државјанин на Австралија.Основачот на сајтот Викиликс Џулијан Асанж и натаму е во амбасадата во Еквадор во Лондон каде што го чека епилогот по заканата од Велика Британија дека полицијата ќе влезе во таа зграда и ќе го приведе за да биде испорачан во Шведска.Заканата на Лондон ја осудија властите на Еквадор,а Москва повика на преиспитување дали британците ги почитуваат дипломатските права и обврски.
XS
SM
MD
LG