Достапни линкови

logo-print

Откажан состанокот на меѓународната група за Сирија


Виталиј Чуркин

Виталиј Чуркин

Русија го откажа денешниот состанок на меѓународната група за Сирија откако западните земји објавија дека нема да учествуваат на таа средба што ја закажа рускиот амбасадор во Обединетите нации Виталиј Чуркин. Претходно портпаролот на Стејт департментот Викторија Нуланд изјави дека Вашингтон не гледа зошто таков состанок би бил одржан. На состанокот, според рускиот предлог, требаше да биде усвоена изјава за поставување датум на прекин на огнот во Сирија. Русија и Кина ставија вето на три резолуции на Советот за безбедност против режимот на претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG