Достапни линкови

logo-print

Две години затвор за украинскиот екс министер Лутшенко


Судот во Киев денсека го осуди на две години затвор екс министерот за внатрешни на Украина Јуриј Лутшенко, бидејќи наредил незаконски надзор на осомничените во истрагата во врска со труењето на поранешниот претседател Виктор Јушченко за време на неговата претседателска кампања во 2004 година. Во февруари Лутшенко беше осуден на четири години за злоупотреба на службената должност. Тој и во двата слачаја се изјасни за невин и оцени дека обвиненијата биле политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG