Достапни линкови

logo-print

Кинескиот претседател на состанок со севернокрејска делегација


Ху Џинтао

Ху Џинтао

Кинеските државни медиуми јавуваат дека претседателот Ху Џинтао на состанокот во Пекинг со делегација на Северна Кореа предводена од влијателниот вујко на лидерот Ким Џонг Ил се согласил да помогне во изградба на две трговски зони на заедничката граница. Џенг Сонг, еден од шефовите во Работничката партија на Кореа е највисок севернокорејски претставник кој ја посети Кина откако неговиот внук Ким Џонг Ун стана лидер на Северна Кореа.
XS
SM
MD
LG