Достапни линкови

logo-print

Самарас на средби со неколку европски лидери


Грчкиот премиер Андонис Самарас

Грчкиот премиер Андонис Самарас

Грчкиот премиер Андонис Самарас во текот на идната недела, како што јавуваат агенциите, ќе имал средби со шефот на еврозоната Жан Клод Јункер, со германската канцеларка Ангела Меркел и со францускиот претседател Франсоа Оланд. Се наведува дека тој ќе се обидел да ги убеди во неопходноста од натамошно одложување на бараните обврски со цел да се добијат потребните пари од странските кредитори што треба да помогнат Грција да се извлече од финансиската криза.
XS
SM
MD
LG