Достапни линкови

logo-print

ОН во обид за нова стратегија за Сирија


Сирија

Сирија

Обединетите нации донесоа вчера одлука да ја завршат набљудувачката мисија во Сирија. Петте постојани членки на Советот за Безбедност,неколкуте клучни арапскли држави и Турција денеска ќе оддржат состанок на кој ќе разговараат кои се следните чекори што ќе ги преземат.Вчера заменик – шефот на мировните мисиии Едмонд Мулет изјави дека сириската влада и бунтовниците сами го избрале „патот на војната.“ Одлуката на ОН доаѓа две недели откако поранешниот генерален секретар Кофи Анан се откажа од медијаторската улога по неуспехот од 4 месечното примирје.
XS
SM
MD
LG