Достапни линкови

logo-print

Хеликоптерска несреќа во Авганистан, 11 војници загинале


Најмалку 11 војници од кои 7 американски загинаа при хеликоперска несреќа во четвртокот во јужниот дел на Авганистан. Станува збор за војници од ИСАФ мисијата предводена од НАТО.
Портпаролот на мисијата бригадниот генерал Гинтер Кац за Радио Слободна Европа изјави дека меѓу загинатите има и припадници на авганситамските безбедносни сили и еден цивил-преведувач. Хеликоптерот се урнал во провинцијата Кандахар а причините за неговото уривање се уште се непознати и се води истрага.
XS
SM
MD
LG