Достапни линкови

logo-print

Осуден шиитски активист во Бахреин


Протести во Бахреин за поддршка на осудениот шиитски активист

Протести во Бахреин за поддршка на осудениот шиитски активист

Судот во Бахреин осуди вчера осуди истакнат шиитески активист Набел Рајав на три години казна затвор поради антивладини простети. Рајаб е основач на Центарот за заштита на човекови права во Бахреин и водач на многу протести против суниската династија која владее во земјата. Стејт департментот на САД ја оцени пресудата какао „многу проблематична“ додека комесарот за надворешни работи на Европската Унија Кетрин Ештон го повика Судот во Бахреин да ја преиспита одлуката.
XS
SM
MD
LG