Достапни линкови

logo-print

Таџикистан ги остранува воените пунктови во градот Коруг


Властите во Таџикистан ги отстраниле воените контролни пунктови во градот Коруг каде неодамна имаше судири меѓу владини трупи и нелегални вооружени групи. Владините трупи, почнале да се повлекуваат од градот.
Контролните пунктови беа поставени откако 70 луѓе беа убиени за време на владината операција против милитантите. Владините сили започнаа операција на 24 јули, откако беше убиен висок претставник на безбедносните сили.
Локалните жители протестираа на 11 Август, барајќи отстранување на контролните пунктови.
XS
SM
MD
LG