Достапни линкови

logo-print

Американски помошник државен секретар во посета на Ташкент


Роберт Блејк

Роберт Блејк

Американскиот помошник државен секретар Роберт Блејк денеска во Ташкент разговара со претседателот на Узбекистан Ислам Каримов за односите меѓу двете земји по повлекувањето на меѓународните сили од Авганистан во 2014-та година. Блејк го посети и Казахстан, а планираната посета на Киргистан ја одложи за во октомври. Некои руски и казахстански медиуми шпекулираат дека Соединетите Држави бараат дозвола од Узбекистан за користење на неговите воени бази.
XS
SM
MD
LG