Достапни линкови

logo-print

Еквадор денеска одлучува дали Асанж ќе добие азил


Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Основачот на Викиликс Џулијан Асанж

Еквадор денеска се очекува да се изјасни дали ќе му гарантира азил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж, кој се наоѓа во нивната амбасада во Лондон од 19 јуни за да избегне екстрадација во Шведска, каде е обвинет за сексуално злосторство. Министерот за надворешни работи на Еквадор Рикардо Патино изјави дека британските власти се заканиле дека ќе ја нападнат амбасадата за да го упасат Асанж.
XS
SM
MD
LG