Достапни линкови

logo-print

Протест против кинеската репресија на Тибет


Стотици тибетанци протестирале на северозападот на Кина поради бруталноста на полицијата по инцидентот во кој полицајци претепале четири лица, соопшти невладината организација „Слобода за Тибет“ со седиште во Лондон. Очевидци за Радио Слободна Азија изјавија дека полицајците биле пијани. Скоро 50 главно будистички монаси се самозапалиле или се обиделе да го сторат тоа од во изминативе неколку месеци во знак на протест против репресијата на кинеските власти врз тибетанците.
XS
SM
MD
LG