Достапни линкови

logo-print

Проба на американско хиперсонично летало


Американските воздухопловни сили извршија пробен лет на авион кој може да постигне шест пати поголема од брзината на звукот, односно 5 илјади и 800 километри на час. Тоа беше трето тестирање на леталото „Икс 51А Вејврајдер“, име што го доби поради тоа што за да постигне поголема брзина јава врз ударните бранови предизвикани од претходната негова надзвучна брзина. Беспилотното и скоро бескрилно летало е изградено од Боинг, а полетува од авион бомбардер од типот „Бе 52“. Досега официјалниот рекорд во брзина на летање во авион со екипаж го држи „Локхид Блекбирд“, 3.530 километри на час, постигант во јули 1976 година.
XS
SM
MD
LG