Достапни линкови

logo-print

Курдите го ослободија пратеникот на турската опозиција


Хусеин Ајгун, пратеник на Републиканската народна партија во Турција

Хусеин Ајгун, пратеник на Републиканската народна партија во Турција

Пратеникот на главната турска опозициска Републиканска народна партија, кој беше киднапиран во неделата од Курдите, е пуштен неповреден, јавуваат турските агенции. Курдите го ослободиле Хусеин Ајгун, кој бил киднашпиран во провинцијата Тунџел, додека со својот автомобил се шетал низ околината. Курдските бунтовници досега киднапираа војници, локални политичари и туристи, а ова е прв пат да киднапираат пратеник. Повеќето заложници се пуштени на слобода и не им биле нанесени никакви повреди.
XS
SM
MD
LG