Достапни линкови

logo-print

САД ги укина санкциите кон поранешниот сириски премиер


Поранешниот премиер на Сирија Ријад Хиџаб.

Поранешниот премиер на Сирија Ријад Хиџаб.

САД ги укина санкциите против поранешниот премиер на Сирија, кој неодамна ги прекине односите со владата на претседателот Башар ал Асад. Министерството за финансии на САД соопшти дека Ријад Хиџаб, кој пребегна минатата недела во Јордан, повеќе не е предмет на санкции. Речиси 30 високи сириски претставници се наоѓаат на листата на американското Министерство за финансии. Хиџаб претходно изјави дека режимот на Асад контролира само 30 отсто од територијата на Сирија.
XS
SM
MD
LG