Достапни линкови

logo-print

Иран се справува со последиците од земјотресот


Во Иран се во тек операции за спасување на настраданите во двата земјотреса што ја погодија земјата во саботата во кои загинаа 20 лица, а над 2000 беа повредени. Министерот за внатрешни работи Мухамед Мустафа Наџар им рече на новинарите дека се завршени операциите за извлекување на преживеаните и дека во тек се операциите за обезбедување храна и за сместување. Повеќе од половина од 600 села колку што има во областа се разурнати, а на околу 16 000 лица им е потребно сместување а болниците се борат да се справат со повредените.
XS
SM
MD
LG