Достапни линкови

logo-print

Израел со СМС пораки ќе информира за ракетен напад


Израелските власти почнаа да тестираат нов систем преку кој граѓаните со СМС пораки ќе бидат информирани за непосреден ракетен напад на земјата. Системот треба да им испраќа СМС пораки на хебрејски, арапски, англиски и на руски јазик на претплатниците на трите најголеми мобилни оператори во земјата. Системот што треба да профункционира наредниот месец е наменет да ги заштити цивилите во случај на напад од Иран или од милицијата на Хезболах од Либан. Израел се сомнева дека Иран, под превезот на цивилна нуклеарна програма, се обидува да направи атомска бомба, а размислувањата за можен превентивен израелски напад врз иранските нуклеарни постројки стануваат сè погласни. Иран негира дека се обидува да направи атомска бомба.
XS
SM
MD
LG