Достапни линкови

logo-print

Фудбалер од Јужна Кореја ќе остане без медал


Меѓународниот олимписки комитет побара од претставниците на Јужна Кореја да не му го доделат бронзениот медал на еден од фудбалските репрезентативци од оваа држава, затоа што на натпреварот за третото место носел знаме со политичка порака. Во соопштението не се прецизира за кој фудбалер станува збор.
Воочи натпреварот во Кардиф, во кој Јужна Кореја ја победи Јапонија со 2:0 се проценуваше дека овој натпревар може да ги зголеми тензиите меѓу двете држави. Според наводите на МОК, фудбалерот носел јужнокорејско знаме со натпис дека групата на мали острови околу кои се спорат Токио и Сеул , и припаѓа на неговата земја.
XS
SM
MD
LG