Достапни линкови

logo-print

Вонредна состојба на Света Гора поради пожарот


Големиот шумски пожар што беснее од средата се приближил на само три километри од манастирот Хиландар. Грчкиот премиер Андонис Самарас прогласи вонредна состојба на Света Гора. Манастирот засега не е загрозен, а дали ќе остане така зависи од ветрот, велат претставници на противпожарната служба.
Околу педесетина пожарникари се ангажирани во спречување на катастрофата.
Грчкото Министерство за одбрана доставило воздушни и копнени средства, како и 309 војници за гаснење на огнот.
XS
SM
MD
LG