Достапни линкови

logo-print

Нов судски процес против екс министерот за внатрешни на Украина


На судскиот процес во Киев против бившиот украински министер за внатрешни работи, Јуриј Лутшенко, обвинителството денеска побара затворска казна од две ипол години. Ова е втор судски процес против Лутшенко, кој е обвинет за злоупотреби за време на истрагата во врска со труењето на поранешниот претседател Виктор Јушченко за време на претседателската кампања во 2004-та година. Во февруари годинава, Лутшенко веќе беше осуден на 4 години затвор за друго дело. Тој изјави дека е невин и оти судските процеси се политички мотивирани.
XS
SM
MD
LG