Достапни линкови

logo-print

Асад назначи нов премиер на Сирија


Сирискиот претседател Башар ал Асад денеска назначен нов премиер кој треба да го замени премиерот Ријад Хиџаб кој премина на страната на бунтовниците. Нов премиер ќе биде поранешниот министер за здравство Веал ал Халки. Новиот премиер е од местот Дера од кадешто почнаа немирите во земјата пред 17 месеци.
Во меѓувреме, Иран соопшти дека ненадеен крај на владеењето на Асад катастрофално ќе се одрази на земјата. Во Техреан треба да се одржи итен состанок за Сирија на кој ќе присуствуваат 16 земји.
XS
SM
MD
LG