Достапни линкови

logo-print

САД заедно со Шведска за човековите права во Белорусија


Соединетите држави соопштија дека се заедно со Шведска во нејзините напори за промовирање на човековите права во Белорусија во спорот кој доведе до затворање на белоруската амбасада во Стокхолм и до протерување на шведските дипломати од Минск. Стејт департментот оцени дека тоа ќе придонесе за натамошно самоизолирање на Белорусија. До спорот меѓу двете земји дојде откако шведски активисти со мал авион фрлиле стотици плишани мечиња со продемократски пораки. Белорусија е под санкции на Европската унија поради репресија на опозицијата и граѓанскиот сектор во таа земја.
XS
SM
MD
LG