Достапни линкови

logo-print

Тимошенко нема да ја предводи опозициската изборна листа


Јулија Тимошенко

Јулија Тимошенко

Изборната комисија на Украина одби да ја запише поранешната премиерка Јулија Тимошенко, која се наоѓа во затвор, како носител на листата на главниот опозициски блок на изборите закажани за 28 октомври. Десет од 15-те членови на комисијата гласаа за оваа одлука, а отфрлено е и барањето петти на таа листа да биде поранешниот министер за внатрешни работи Јуриј Луценко, кој исто така се наоѓа во затвор.
Еден од членовите на комисијата изјави дека според законот Тимошенко и Луценко немаат право да учествуваат на изборите, затоа што издржуваат казна затвор.
XS
SM
MD
LG