Достапни линкови

logo-print

Во Техеран состанок за Сирија


Денеска во Техеран ќе биде одржан министерски состанок на земјите кои, како што се вели во информацијата од Иран, имаат „пореалистичен“ однос спрема Сирија, без да се прецизира за кои држави станува збор. Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Абдолах изјави дека на консултативниот состанок ќе присуствуваат министри на земји кои имаат значајна улога во регионот и во светот. Во меѓувреме, претставник на руското министерство за надворешни работи соопшти дека на овој состанок, доколку биде одржан, ќе присуствува и амбасадорот на Русија во Иран.
XS
SM
MD
LG