Достапни линкови

logo-print

Новоизбраниот парламент ја презеде власта во Либија


Првиот човек на преодниот совет Мустафа Абдел Џалил

Првиот човек на преодниот совет Мустафа Абдел Џалил

Либискиот владејачки совет му ја предаде власта на новоизбраното национално собрание, што претставува прва мирна транзиција на власта во модерната историја на земјата. Преминот на власта беше реализиран на церемонија во Триполи под големи безбедносни мерки. Членовите на Конгресот, избрани во јули, положија заклетва предводени од најстариот меѓу 200-те пратеници Мухамад Али Салим. Парламентот ќе наименува нов премиер, ќе носи закони и ќе ја раководи земјата кон целосни парламентарни избори, откако ќе биде донесен новиот устав во идната година.
XS
SM
MD
LG