Достапни линкови

logo-print

11 загинати во експлозија на автомобил бомба во Ирак


Во експлозија на бомба поставена во автомобил во Ал Танмијах, 50-на километри јужно од главниот град на Ирак, Багдад, загинале 11 лица, а 40 биле ранети. Според официјални претставници, експлозијата се случила во близина на шатор во кој се наоѓале шиити на зајдисонце, време кога се прекинува рамазанскиот пост. Агенциите пренесуваат дека во последните месеци во Ирак е забележано зголемување на секташкото насилство во екот на се потешката политичка напнатост.
XS
SM
MD
LG