Достапни линкови

logo-print

Штрајк во метрото во Лондон


Синдикатот на превозниците во Велика Британија најави дека утре работниците кои го чистат метрото нема да работат, односно ќе штрајкуваат. Тие сметаат дека се малку платени во однос на тоа колку работа имаат за време на Олимписките игри. Тие ќе штрајкуваат од утре изутрина до сабота и никој нема да го чисти делот од подземната железница кај Олимпискиот парк. А штрајкувачите ќе формираат протестни кордони на излезите од неколку метро станици вклучувајки го и Сратфорд, главната станица за Олимпискиот парк.
XS
SM
MD
LG