Достапни линкови

logo-print

Русија ќе тестира нови проектили преку нови подморници


Рускиот заменик министер за одбрана Александар Сикоруков изјави дека Русија планира со новите подморница да тестира балистички проектили. Тој изјави дека тестирањата ќе се извршат од подморницата „Александар Невски, а не од подморницата „Јури Долгоруки“. Тоа се двете нови подморници. Иако подморницата „Јури Долгоруки“ е далеку поголема подморница, некои дефекти биле откриени и сега се работи на нивно остранување. Рускиот министер не кажа кога ќе биде тестирањето на новите ракети, но најави дека годинава ќе се работи на конструкцина на нови проектили.
XS
SM
MD
LG