Достапни линкови

logo-print

Кај Карпалак одбележана годишнината од загинувањето на армиските резервисти


Одбележување на годишнината од загинувањето на резервистите кај Карпалак. Касарна „Мирче Ацев“ во Прилеп, Македонија.

Одбележување на годишнината од загинувањето на резервистите кај Карпалак. Касарна „Мирче Ацев“ во Прилеп, Македонија.

Кај месноста Карпалак на автопатот Тетово - Скопје денеска беше одбележана 11-годишнината од загинувањето на 10-те прилепски резервисти на Армијата на Македонија за време на конфликтот во 2001 година.

На одбележувањето присуствуваа министри, делегација од Кабинетот на претстедателот на Македонија, Генералштабот на АРМ како и роднини, пријатели и сограѓани на загинатите од Прилеп.

Роднините укажаа на тоа дека се уште останува проблемот со сквернавење на плочата и дека очекуваат од надлежните да не дозволат да се повтори минатата година кога веднаш по одбележувањето на овој датум, плочата беше скршена.
XS
SM
MD
LG