Достапни линкови

logo-print

Белорусија го повлече целиот персонал од амбасадата во Стокхолм


Министертвото за надворешни работи на Белорусија соопшти денеска дека го повлекува преостанатиот персонал од нејзината амбасада во Шведска поради тензиите меѓу двете земји поради фрлањето плишани мечиња во Белорусија. Истовремено е побарано од Стокхолм да ги повлече своите дипломати од Минск. Белорусија го протера шведскиот амбасадор во минатата недела поради тоа што на 4-ти јули, мечиња играчки со про-демократски пораки беа фрлани од мал авион на една шведска компанија во делови од Минск. За вмешаност во овој случај властите во Белорусија обвинија и двајца белоруски активисти.
XS
SM
MD
LG