Достапни линкови

logo-print

Први фотографии во боја од Марс


Возилото на НАСА Кјуриозити ги испрати првите фотографии во боја од Марс, на кои се гледа кратерот каде што се спушто возилото. Фотографиите докажуваат дека еден од клучните инстументи на возилото, фото-апаратот, функционира. Возилото Кјуриозити патуваше низ вселената 8 месеци, а во понеделникот успешно слета на Марс, од каде што ќе испраќа податоци за Црвената планета.
XS
SM
MD
LG