Достапни линкови

logo-print

Поп ѕвездата Мадона протестираше за своите руски колешки


Поп ѕвездата Мадона протестираше за време на нејзиниот концерт во Москва за ослободување од затвор на феминистичкита панк група „Pussy Riot.” Тричлената група веќе осми ден се соочува со обвинение за "хулиганство". Владините адвокати изјавија дека нивната изведба на панк молитва во црква во Москва претставувала чин на верска омраза и напад против православните христијани. Обвинетите изјавија дека направиле политички протест во кој повикуваат да заврши улогата на претседателот Владимир Путин во руската политика. На својот концерт пред руската публика Мадона изјави дека се моли за слободата на женската група. На грбот, Мадона покажа текст од песна на групата и изјави:
"Јас сум од Америка, каде што можеме слободно да го изразиме нашето мислење ... дури и ако другите не се согласуваат, дури и ако мојата Влада не се согласува. Тоа е демократија."
XS
SM
MD
LG