Достапни линкови

logo-print

Англиската црква ги продаде акциите во компанијата на Мурдок


London, 19Jul2011

London, 19Jul2011

Англиската црква соопшти дека ги продава своите акции во Нјуз Корп на Руперт Мурдок, поради начинот на кој таа компанија се справувала со скандалот околу прислушкувањето на телефоните. Верските лидери наведуваат дека не се задоволни бидејќи Нјуз Корп не покажала доволна посветеност на реформите во работата, а магазинот News of the World, илегално ги прислушкувал разговорите.Официјалниот претставник на црквата Ендру Браун изјави дека одлуката за продажба на акциите вредни три милиони долари е донесена по разговорите на водствотот на кпомпанијата со членовите на одборот за етичко инвестирање на англиската црква.
XS
SM
MD
LG