Достапни линкови

Прилеп одбележува 11 години од Карпалак


Споменикот Карпалак во Прилеп..

Споменикот Карпалак во Прилеп..

Во прилепската касарна „Мирче Ацев” денеска почнаа одбележувањето на 11 годишнината од масакрот кај Карпалак, кога на 8 август 2001 година во заседа беа убиени 10 прилепски воени резервисти. Семејствата на загинатите, соборци, претставници од АРМ, од локалната самоуправа и граѓани попладнево ќе го посетат спомен обележјето во прилепската касарна, ќе положат свежи цвеќиња и ќе им оддадат почит на 10- те бранители. Утре делегации ќе заминат на месноста Карпалак на патот Скопје-Тетово каде се случи масакрот во 2001 та.
Централното чествување е утре во 12.30 часот пред спомен-комплексот „Карпалак” во центарот на Прилеп.
XS
SM
MD
LG