Достапни линкови

logo-print

Шефот на иранската дипломатија во Турција


Шефот на иранската дипломатија Али Акбар Салехи денеска во Анкара ќе разговара со министерот за надворешни работи на Турција Ахмет Давутоглу, главно за конфликтот во Сирија, јавуваат агенциите, додавајќи дека посебно ќе станело збор за киднапирањето на 48 иранци од страна на бунтовничките сили кои се борат против претседателот Башар ал Асад. Претставник на бунтовниците вчера изјави дека тројца од иранците биле убиени во воздушен напад на режимските сили. Иранските власти дематираат дека иранците биле припадници на иранската Револуционерната гарда кои се бореле на страната на претседателот Асад.
XS
SM
MD
LG