Достапни линкови

logo-print

Британска банка ги отфрли обвинувањата за перење пари за Техеран


Банката со седиште во Лондон за која САД посочија дека имала деловни релации со Техеран ги отфрли таквите обвинувања со објаснување дека имала соработка со американски компании. Во писмена изјава од официјални претставници на Стандард Чартед Банката се наведува дека имала соработка со американски агенции во јануари 2010 и дека ги затворила трансакциите со Иран од 2001 до 2007. Банката наведува дека има документи кои може да потврдат со кого соработувала. Банката објави дека е изненадена од обвинувањата кои дојдоа од Њујоршкиот државен финансиски сервис,а според кои Банката соработувала со иранската влада и оти бил направен трансфер на 250 милијарди долари од 2001 до 2007.
XS
SM
MD
LG