Достапни линкови

logo-print

Хирошима 67 години по атомската бомба


Во јапонскиот град Хирошима денеска се одбележува 67-годишнината од првиот напад со атомска бомба во историјата. Десетици илјади луѓе, вклучувајки и преживеани, официјални претставници и странски делегации, се собраа во меморијалниот парк во близина епицентарот на експлозијата во која загинаа околу 140.000 луѓе. Градоначалникот на Хирошима, Казуми Матцуи изјави дека Јапонија треба да биде лидер во напорите за разоружување во светот, нагласувајки дека инцидентот во нуклеарната централа Фукушима во минатата година, ја покажува опасноста од нуклеарната технологија дури и за мирољубиви цели.
XS
SM
MD
LG