Достапни линкови

logo-print

Морси се заложи за повторно воспоставување контрола во Синај


Претседателот на Египет Мухамед Морси се заложи за воспоставување на целосна контрола во Синај, откако неидентификувани вооружени лица нападнаа граничен пункт на границата со Израел. Израелските власти соопштија дека напаѓачите во две возила се обиделе да влезат на израелска територија. Едно возило експлодирало на преминот додека другото било уништено во воздушен напад на израелските власти. Египетските власти сметаат дека напаѓачите биле џихадисти кои преминале во земјата од Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG