Достапни линкови

logo-print

12 милиони туристи ја посетиле Турција


Во првите шест месеци од оваа година Турција ја посетиле 12 милиони туристи, со што земјата се вбројува во групата на водечки туристички дестинации веднаш зад Италија, Франција и Шпанија, јави турската агенција Анадолија. Според податоците на турското Министерство за култура и туризам, туристите најчесто посетуваат седум региони во Турција, при што најпосетен е Истанбул, кој во првата половина од годината привлекол 4,2 милиони посетители. Најголемиот број од странските туристи во Турција потекнуваат од Германија, а по нив следуваат Русите и Британците.
XS
SM
MD
LG