Достапни линкови

logo-print

Москва демантира дека испратила воени бродови за Сирија


Руското министерство за одбрана денеска ги демантира наводите дека Москва испратила три воени бродови со вкупно 360 војници во сиријското пристаниште Тартус. Министерството ги отфрли известувањата дека бродовите впловиле во пристаништето за да се снабдат со намирници. Западните агенции оценуваат дека Русија ја поддржува сиријската влада во задушувањето на бунтот и покрај притисоците од Запад за воведување санкции против претседателот Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG