Достапни линкови

logo-print

Протеран шведскиот амбасадор во Белорусија


Шефот на шведската дипломатија Карл Билд

Шефот на шведската дипломатија Карл Билд

Шефот на шведската дипломатија Карл Билд преку твитер соопшти дека Белорусија го протерала шведскиот амбасадор во таа земја. Во пораката се додава дека тоа било направено, бидејќи амбасадорот премногу ги поддржувал човековите права. Билд исто така порачува дека во Шведска не е добредојден новиот амбасадор на Белорусија и оти било побарано двајца белоруски дипломати да го напуштат Стокхолм.
XS
SM
MD
LG