Достапни линкови

logo-print

Сириските спортисти не сакаат да разговараат за војната дома


Сириските претставници на Олимписките игри не сакаат да зборуваат за ситуацијата во својата земјa Сирија каде со месеци трае граѓанската војна. Пливачката Бајан Џума изјави дека не се грижи премногу околу политичката ситуација во земјата од каде доаѓа, но додаде дека е во постојан контакт со нејзиното семејство.
Таа не успеа да се пласира во полуфиналето, но изјави дека е горда што учествувала на Олимпијадата. Сирискиот боксер Весам Сламан изјави дека би разговарал за ситуацијата дома, но тоа не му го дозволуваат официјалните лица кои ги придружуваат на Олимпијадата. Сириските спортисти се натпреваруваат во дисциплините јавање, кревање тегови и атлетика.
XS
SM
MD
LG